زمان ثبت : 1387/11/10 در ساعت 12:38 ق.ظ
نویسنده : بانک اطلاعاتی ساسکاچوان
عنوان : بشین و از جات تکون نخور

خوشبختانه اینطور که باد میاد و شاخه می جنبه اوضاع اینجا زیاد بد نخواهد شد . بلی این جواب یکی از دوستان بود که در شهر رجاینا مرکز سسکچوان کارشناس..... است( البته این دوست بنده ایرانی نیستند پس تو ایرانی ها دنبالش نگردید ). در حال صحبت با این دوست عزیز در مورد وضعیت کنونی اقتصاد کانادا , کسر بودجه و رای اعتماد پارلمان به هاپر بودیم که وی راجع به شرایط کنونی سسکچوان و وضعیت کنونی استان اینطور تشریح کرد :

خوشبختانه بیکاری حاصل از بحران اقتصادی در سسکچوان خیلی کمتر از سایر استان ها بوده , وضع در انتاریو که خیلی بده و خیلی ها بیکار شدند .

 استانهای شرقی مثل نیوفاندلند و پرینس ادوارد که از همون اول هم رقم بیکاری بالایی داشتند و الان هم کما فی السابق ( این کما فی السابق هنر عربی  خودمه , بگو ماششششااا ا...)

 بریتیش کلمبیا بدک نیست ولی همچنان بیکاری رو به افزایشه .

 خدا پدر این زئو پلانکتون ها و فیتو پلانکتون ها رو بیامرزه که میلیونها سال پیش عمرشونو به ما و شما دادند تا بقایاشون در اثر فشار قبر لایه های زمین به نفت و گاز تبدیل بشه و امروز نون نون کشور ها و مناطق نفت خیز تو روغن بره . بلی یعنی آلبرتا وضعش خوبه و کمی از این گوشه سفره رنگین هم از سمت غرب به داخل استان سسکچوان اومده و نفت و گازش سالی 18 میلیارد دلار به جیبهای مبارک دولت استان می بره.

 راستش منیتوبا خیلی ساکته ولی چون بیشتر درآمدش از منابع زیر ساختی و صنعت کشاورزیه و تقریبا نیاز های اولیه مردم رو تولید می کنه, اوضاعش بد نیست. ولی این استان هم درآمدش کاهش پیدا کرده .

اما سسکچوان ..... مردم این استان واقعا به استانشون عشق می ورزند و می خوان هر طور شده آبادش کنند . براش سرود, آهنگ و نمایش درست می کنند.سخت کوشند با اینکه در رفاهند و حاصل اینه که با اینکه تمام استانها در مقابله با بحران نیروی کارشون رو کم می کنند و پرداخت هاشون رو کاهش می دهند گرچه چند تولیدی که صادراتش به خارج از سسکچوان بوده تعطیل شده .

در سال گذشته و سالهای قبل سسکچوان استانی بوده که کمترین رشد رقم استفاده از بیمه بیکاری رو داشته (EI) رقم 1,3 درصد   در صورتی که همین رقم برای کل کانادا بیش از 11 درصد  بوده . اما امسال که کم کم داره این فشاره حس می شه افرادی هم که از بیمه بیکاری استفاده می کنند داره کم کم زیاد میشه .البته تعداد افراد کمی بیش از 8000 نفر هستند ولی رقم رشد افراد استفاده کننده از بیمه بیکاری در کانادا به رده سوم رسیده که باز هم یعنی خدا یا شکر ... یه لینک مربوط به این قضیه پیدا کردم. 

 

 (برای من خیلی جالبه راستش باید اینو مرهون برنامه ریزی ها و کار دقیق دولتمرد هاش دونست) اینا دستمزد هاشون افزایش پیدا کرده . می دونید که دستمزد ها معمولا یا ساعتی یا هفتگی در کانادا محاسبه میشه . تو این مورد هم بعد از استان پلانکتونها ( آلبرتا ) که رشد سالانه 5,8 درصد رو داشته سسکچوان به رشد 4,2 درصد  رسیده . رقم رشد درآمد ها در استان سسکچوان از ماه گذشته تا کنون 0,8 درصد بوده ( خیلیه خداییش ) آخه تورم پایینه . الان متوسط درآمد یه سسکچوانی 770$ در هفته بوده که با احتساب 500 -300 هزینه زندگی یک خانواده در هفته . یه لینک  مربوط به این قضیه هم پیدا کردم. که آمارش داغه داغه و تازه هست. خلاصه این دوستمون صحبتهاش تموم شد و اقتصاد و ول کردیم و چسبیدیم به سیاست و داشت از حزب محافظه کار آقای هارپر تعریف می کرد که من عذر خواهی کردمو جیم زدم چون نوبت دکتر داشتم ( فکر کنم آه فیتو پلانکتونها منو گرفته )

*در مطالب بالا من جانب امانت رو رعایت نکردم و اعداد رو با توجه اطلاعات دولت سسکچوان خودم قرار دادم که لینکهاش رو هم گذاشتم , و چون متکلم عزیز به زبان مادری تکلم فرمودند در حین ترجمه به فارسی لحن گفتار و عبارتهای زبان شیرین پارسی رو هم قاطیش کردم .*

 حالا تو یه خونواده مثل ما که زن و مرد با هم کار می کنند و خدا رو شکر تقریبا4000$ در ماه در آمد هست ( اوه چه کلاسی گذاشتم با این درآمدم ) . می دونید معنیش اینه که حامد بشین سرجات و خدا رو شکر کن که این استان رو انتخاب کردی.